Barcode: 0717887121529
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 419.0 kcal |
| Fat | 18.6 g |
| of which saturated | 7.0 g |
| Carbohydrates | 60.5 g |
| of which sugars | 37.2 g |
| Fiber | 4.7 g |
| Proteins | 4.7 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Apple filling (cane sugar, apples, cultured dextrose, citric acid, pectin), brown sugar, rolled oats, wheat flour, organic whole wheat flour, palm oil, canola oil, organic brown flax seeds, organic coconut organic whole eggs, sea salt, organic cinnamon.
Additives
e330
e440
Related Products in Snacks
real semi-sweet chocolate chips
food club
E NOVA 4
Curious george, assorted fruit flavored snacks, assorted fruit
E NOVA 4
Honey graham crackers, honey
Food Club
D NOVA 4
Food club, fudge factory, fudge striped shortbread cookies
Food Club
E NOVA 4
Transformers fruit flavored snacks, fruit
E NOVA 4
Sour cream & onion flavored potato chips, sour cream & onion
D NOVA 4
Ripple cheddar & sour cream potato chips, ripple cheddar & sour cream
Food Club
E NOVA 4
Vanilla wafers, vanilla
Food Club
E NOVA 4
Barbecue flavored potato chips, barbecue
E NOVA 4
Wavy potato chips, wavy
E NOVA 3
Peanuts, fruit flavored snacks, sour apple, watermelon, tropical punch, raspberry
E NOVA 4
Classic potato chips, classic
E NOVA 3