Barcode: 0877693002303
flax & chia
by PRANA
Labels
vegetarian
no gluten
organic
no gmos
vegan
canada organic
non gmo project
Available in
canada, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 500.0 kcal |
| Fat | 36.7 g |
| of which saturated | 3.3 g |
| Carbohydrates | 36.7 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 30.0 g |
| Proteins | 16.7 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Black chia seeds*, Flax seeds*. May contain: Almonds, Brazil nuts, Cashews, Hazelnuts, Pecans, Pistachios, Walnuts, Sesame. Ingrédients: Graines de chia noir*, Graines de lin*. Peut contenir: Amandes, Noix du Brésil, Noix de cajou, Noisettes, Pacanes, Pistaches, Noix de Grenoble, Sésame. *Organic / Biologique
Allergens
sesame seeds
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Sweet Hawaiian Dinner Rolls
Daily Chef
C NOVA 4
Member's Mark, Organic Juice, Apple
Wal-Mart Stores Inc.
E NOVA 1
No calorie stevia
Great Value
A NOVA 4
Diced Tomatoes with onion, celery, & green bell pepper
Great Value
A NOVA 3
Ancient grains swiss granola cereal with maple & pecan
Daily Chef
C NOVA 3
Member's Mark, Organic Juice, White Grape
Wal-Mart Stores Inc.
E NOVA 4
Classic Olive Oil
Great Value, Wal-Mart Stores Inc.
B NOVA 2
Whole Wheat Spaghetti
Great Value
A NOVA 1
Carne
Great Value, Walmart
E
Lite Pear Halves In Extra Light Syrup
Great Value
A NOVA 3
Organic Juice Cocktail
Wal-Mart Stores Inc.
E NOVA 4
Petite Diced Tomatoes With Garlic & Olive Oil
Great Value
A NOVA 3