Barcode: 0857287004272
Flax Snacking Granola
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 333.3 kcal |
| Fat | 13.6 g |
| of which saturated | 3.0 g |
| Carbohydrates | 48.5 g |
| of which sugars | 27.3 g |
| Fiber | 7.6 g |
| Proteins | 7.6 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Ground flaxseed, rolled oats, honey, water, dark chocolate chips (sugar, chocolate liquor, cocoa butter, non gmo soy lecithin), evaporated cane juice, cocoa, high oleic expeller pressed safflower oil, natural vanilla extract, ground cinnamon, sea salt.
Additives
e322
e322i
Related Products
Reduced fat seafood cheese spread
C NOVA 4
Spinach, crab & artichoke dip
E NOVA 4
Blue crab spread, blue crab
C NOVA 4
Cocktail sauce
D NOVA 4
Maine lobster spread
B NOVA 4
Lemon dill tartar sauce
E NOVA 4
Wasabi sauce
D NOVA 4
Seafood Salad With Shrimp
B NOVA 4
Sriracha Sauce
Inland Market
E NOVA 4
Smoky bacon cheddar krab spread, smoky bacon cheddar
E NOVA 4