Barcode: 0829462001208
Flaxmilk +protein UNSWEETENED
by GOOD KARMA
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
kosher
no gmos
vegan
no lactose
non gmo project
orthodox union kosher
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 18.8 kcal |
| Fat | 1.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 0.4 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 2.1 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Flaxmilk (filtered water, cold pressed flax oil), pea protein isolate, tapioca starch, natural flavors, tricalcium phosphate, sunflower lecithin, sea salt, gellan gum, xanthan gum, vitamin a palmitate, vitamin d2, vitamin b12.
Additives
e322
e322i
e415
e418
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Macaroni
Bianchi
A
Spaghetti
BIANCHI
A
Crema con avellanas
Darlet, Ibercacao
E
Col troceada
Gvtarra
A NOVA 3
Judías verdes corte juliana
Gvtarra
A NOVA 3
Cardo troceado
Gvtarra
C NOVA 1
Feuilles de navet
Gvtarra
B NOVA 3
Menestra navarra de verduras
Gvtarra
A NOVA 3
Coquillettes
bianchi
A NOVA 1
Patatas enteras
Gvtarra
C NOVA 3
Coles de bruselas
Gvtarra
A NOVA 3
Coquillettes
Oromas, marfil
A NOVA 1