Barcode: 21049842
Flecken Tafel
by Penny
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
fair trade
fairtrade international
nutriscore
nutriscore grade e
pro planet info
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 538.0 kcal |
| Fat | 30.9 g |
| of which saturated | 19.1 g |
| Carbohydrates | 57.7 g |
| of which sugars | 56.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.4 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Zucker, Kakaobutter, Vollmilchpulver, Kakaomasse, Magermilchpulver, Emulgator (Lecithine (Soja)), Butterreinfett, Bourbon-Vanilleextrakt.
Allergens
milk
soybeans
Additives
e322
Related Products in Snacks
Tresse au beurre
Migros
D NOVA 4 Eco-Score A
Schoko-Lebkuchen - Herzen - Sterne - Brezeln
Favorina
D NOVA 4
Baumkuchen Zartbitter
Favorina, Kuchenmeister, Lidl
E NOVA 4
Lentil bites sea salt
Lidl
D NOVA 3
Spéculoos aux amandes
ALDI HOFER
E NOVA 3 Eco-Score E
Chocolate sin azúcares agregados - Sabor yogur frutilla
Georgalos
D NOVA 4
Chocolate Brownie
maxi NUTRITION
NOVA 4
Butter-Spekulatius 250g
Aldi, F.A. Crux, Wintertraum, Wintertraum Aldi
E NOVA 3 Eco-Score C
Marzipan
REWE, REWE Beste Wahl
D NOVA 4
Gefüllte Lebkuchenherzen - Zartbitterschokolade
Wintertraum,F.A. Crux
E NOVA 4 Eco-Score A
Nougat bar
Upfront
NOVA 4 Eco-Score D
Süßes Niederegger Marzipan Schwarzbrot 125G
Niederegger
E NOVA 4