Barcode: 42221579
Fleisch Salat
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
bio 7 initiative
de oko 039
Available in
germany, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 302.0 kcal |
| Fat | 29.0 g |
| of which saturated | 4.8 g |
| Carbohydrates | 6.0 g |
| of which sugars | 4.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 4.2 g |
| Salt | 1.5 g |
Ingredients
Fleischbrät* 34% (Schweinefleisch*, Wasser, Speck*, Speisesalz, Schweineschwarten*, Gewürze* (Paprika*, Ingwer*, Zwiebel*, Pfeffer*, Knoblauch*), SENFMEHL*, Kartoffelstärke*, Säureregulatoren: Natriumcitrate, Natriumcarbonate; Glukosesirup*, färbendes Lebensmittel: Rote-Bete-Pulver*), Rapsöl*, Gurken* 20%, Wasser, Rübenzucker*, Branntweinessig*, Maisstärke*, Gewürze*, Kräuter*, Meersalz, SENFSAAT*, Sonnenblumenprotein*, Verdickungsmittel: Guarkernmehl*, Xanthan *aus biologischer Landwirtschaft
Allergens
mustard
Additives
e331
e415
e500
Related Products in Meats And Their Products
Uncured Bacon Center Cut
E NOVA 3
Organic chicken sausage
O Organics
D NOVA 3
Jalapeno flavored uncured bacon
E NOVA 4
Organic kale & balsamic chicken sausage
O Organics
B NOVA 3
Maple pork breakfast links, maple
E NOVA 3
Spinach & feta organic chicken sausage
O Organics
C NOVA 3
Hot Italian Organic Chicken Sausage
O Organics
B NOVA 3
Traditional pork breakfast links, traditional
E NOVA 3
Traditional pork bratwurst, traditional
E NOVA 3
Bourbon flavor & brown sugar center cut uncured bacon
E NOVA 4
100% naturally wood smoked fresh turkey kielbasa
Open Nature
D NOVA 4
SMOKED CHICKEN & APPLE CHICKEN SAUSAGE
open nature
D NOVA 4