Barcode: 24100748
Fresh mints lemon
by Fresh
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
low or no sugar
excessive consumption can have laxative effects
no sugar
Categories
Available in
italy
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 245.0 kcal |
| Fat | 1.3 g |
| of which saturated | 1.3 g |
| Carbohydrates | 98.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
lemon taste mints with sweeteners, sugar-free, ingredients: sweetener: sorbitol, acidifier: malic acid, sweetener: xylitol, lemon balm flavor, anti-caking agent: magnesium salts of fatty acids, lemon powder 0,3%, sweetener: sucralose, peppermint essential oil, camauba wax coating agents, beeswax, white and yellow, excessive consumption can have laxative effects, store in a cool and dry place, to be consumed preferably within ik see side, average nutritional values per 100g - energy 1027 k/
Additives
e296
e420
e470b
e901
e955
e967
Related Products in Snacks
Mini marshmallows
E NOVA 4
Sandwich creme assorted cookies, assorted
Valu Time
E NOVA 4
Honey grahams, honey
D NOVA 4
Sandwich creme chocolate cookies
Valu Time
E NOVA 4
Sandwich creme vanilla cookies, vanilla
Valu Time
E NOVA 4
Marshmallow creme
E NOVA 4
Sandwich creme peanut butter cookies, peanut butter
Valu Time
E NOVA 4
Marshmallows
E NOVA 4
Mini marshmallows
E NOVA 4
Sandwich creme lemon cookies, lemon
Valu Time
E NOVA 4
Sandwich creme duplex cookies, duplex
Valu Time
E NOVA 4
Microwave Popcorn, Theater Butter
Valu Time
E NOVA 4