Barcode: 0895178001689
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 469.0 kcal |
| Fat | 25.0 g |
| of which saturated | 9.4 g |
| Carbohydrates | 59.4 g |
| of which sugars | 34.4 g |
| Fiber | 3.1 g |
| Proteins | 6.3 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Chocolate chip (sugar, chocolate liquor, cocoa butter, dextrose, vanilla, soy lecithin, salt) bleached enriched wheat flour (wheat flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate [vitamin b1], riboflavin [vitamin b2], folic acid), margarine (palm oil and soybean oil with propylene glycol monoesters, mono and diglycerides, soybean lecithin), brown sugar, water, coconut, nonfat milk powder, egg powder (whole egg, corn syrup), natural flavoring, baking soda.
Allergens
gluten
Additives
e322
e322i
e471
e500
e500ii
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Kalifornische Pistazien
K Classic
C NOVA 3
Vollkorn-Knäckebrot Roggen
K-Classic, Kaufland
B NOVA 1
Hamburger Brötchen
K
D NOVA 4
Toast
K-Classic
C NOVA 4
Kalifornische Pistazien geröstet ohne Salz
K-Classic
A NOVA 1
Gelbe Erbsen mit Suppengrün
K-Classic
A NOVA 3
Kartoffel-Roggen- Krüstchen
Favourites
C NOVA 4
Knusprige Maiswaffeln mit Meersalz
K-Classic
B NOVA 3
Kaiserbrötchen
K-Classic
C NOVA 4
Kidney Bohnen
K classic
B NOVA 3
Veganes Bio Cashewmus
K-take it veggie
B NOVA 1
K-take it veggie Vegan Icecream on Almond Base
K-take it veggie, Kaufland, Take It Veggie
D NOVA 4