Barcode: 29183746
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 276.0 kcal |
| Fat | 2.6 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 49.1 g |
| of which sugars | 0.3 g |
| Fiber | 3.8 g |
| Proteins | 11.9 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Durum Wheat Semolina (contains Gluten). Pasteurised Egg (20%) Wheatflour (contains Gluten) Water. . For allergens see ingredients in bold. Not suitable for those with a Milk allergy.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Tomato sauce
C NOVA 4
Paste Made From Tomatoes Herbs & Spices
Hunt's
C NOVA 3
Tomato Paste/Pate De Tomates
Hunt's
A NOVA 1
Tomato Sauce
Hunt's
C NOVA 3
Stewed Tomatoes
Hunt's
A NOVA 3
Tomato Paste, Garlic
Hunt's
C NOVA 4
Tomato Sauce: Onions, Herbs & Spices
Hunt's
B NOVA 3
Whole Rosebud Beets
Aylmer
A NOVA 3
Crushed Tomatoes
Hunt's
A NOVA 3
Tomato Sauce Onions, Herbs & Spices
null, Hunt's
C
Hunt's, chunky tomato sauce, basil, garlic & oregano
A NOVA 4
Sliced Beets
Aylmer
A NOVA 3