Barcode: 3564700332634
Fresh Tea
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
natural flavors
no colorings
nutriscore
nutriscore grade d
rainforest alliance
triman
Categories
Available in
france, switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 22.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 5.4 g |
| of which sugars | 5.4 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Eau, sucre, jus de pêche à base de concentré 0,5 %, acidifiant : acide citrique, extraits de thé 1,4 g/L, correcteur d'acidité : E331, arômes naturels, antioxydant : acide ascorbique.
Additives
e300
e330
e331
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Organic strawberries
Market Basket
A NOVA 1
No sugar added organic blueberries
Market Basket
A NOVA 1
All-natural timeless grains cereal
C NOVA 3
Cold milled flaxseed
Linwoods
A NOVA 1
Cranberry apple flavored juice cocktail from concentrate
Market Basket
E NOVA 4
Rich's, Bread, Honey Multigrain
Rich Products Corporation
C NOVA 4
Strawberries, raspberries, blackberries triple berry
A NOVA 1
Coffee rich non-dairy creamer original
Rich Products Corporation
D NOVA 4
Quartered Marinated Artichokes
Trader Joe's
C NOVA 3
Original Non-Dairy Creamer
Rich Products Corporation
C NOVA 4
Brioche burger buns
Sainsbury’s
C NOVA 4
Organic raspberries
A NOVA 1