Barcode: 8901030667756
Fresh Tomato Ketchup
by Kissan
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
green dot india
Categories
Available in
india
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 133.0 kcal |
| Fat | 0.7 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 30.7 g |
| of which sugars | 29.3 g |
| Fiber | 0.7 g |
| Proteins | 1.3 g |
| Salt | 2.4 g |
Ingredients
WATER, TOMATO PASTE (28%), SUGAR, IODISED SALT, ACIDITY REGULATOR - 260, STABILISERS - 1422, 415, PRESERVATIVES - 211, ONION POWDER, GARLIC POWDER, SPICES AND CONDIMENTS.
Additives
e1422
e211
e260
e415
Related Products in Condiments
Yellow Mustard
Great Value
D NOVA 3
Yellow mustard
GREAT VALUE
A NOVA 3
Sam's choice, parmesan basil italian dressing
Sam's Choice
E NOVA 4
Sam's choice, bacon vinaigrette dressing
Sam's Choice
E NOVA 4
Great value, chunky salsa, hot
Great Value
B NOVA 4
Great value, chunky salsa, medium
Great Value
B NOVA 4
Great value, thick & chunky mild salsa
Great Value
C NOVA 4
Sam's choice, sriracha ranch dressing
Sam's Choice
E NOVA 4
Sam's choice, vinaigrette dressing, ginger sesame
Sam's Choice
E NOVA 4
Great value, medium thick & chunky salsa
Great Value
C NOVA 4
Country Gravy Mix
Great Value
NOVA 4
Great value, chunky salsa mild
Great Value
C NOVA 1