Barcode: 3245411901547
Fresh Tonic
by Carrefour
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
green dot
made in france
with sweeteners
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 19.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 4.4 g |
| of which sugars | 4.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Eau gazéifiée, sucre, acidifiant : acide citrique, arôme naturel, arôme : quinine, édulcorants : acésulfame-K et sucralose.
Additives
e330
e950
e955
Related Products in Beverages
Biosteel, high performance sports drink
Biosteel
NOVA 4
Ayran Yogurt Drink
Elegant
B NOVA 3
Cola
Henri Sodas
E NOVA 3
Seva 100% Pure Maple Water
Seva
B
Alkaline Spring Water
Flow
A NOVA 1
Alkaline Spring Water
Flow
A NOVA 1
Kids Chocolate Milk Mix
Castle Kitchen
NOVA 4
Ginger
1642 Sodas
D NOVA 4
Kombucha au gingembre
Tonica
C NOVA 4
Racinette Rootbeer
E NOVA 3
Kombucha
B NOVA 1
Water natural alkaline spring
Flow
A