Barcode: 26005546
Frischcreme Natur
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
nutriscore
nutriscore grade d
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 295.0 kcal |
| Fat | 30.0 g |
| of which saturated | 30.0 g |
| Carbohydrates | 4.7 g |
| of which sugars | 0.9 g |
| Fiber | 0.6 g |
| Proteins | 1.8 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Wasser, ganz gehärtetes Kokosöl 29%, Mandelprotein 3%, Stärke, modifizierte Stärke, Maltodextrin, Speisesalz, Zucker, Stabilisator (Guarkernmehl), Konservierungsstoff (Kaliumsorbat), Säureregulator (Natriumcarbonat), Säuerungskultur. Kann Spuren von Milch, Sellerie, Senf und Soja enthalten.
Additives
e14xx
e202
e412
e500
e500i
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Italian Rosemary Pizza Croccantina
Dunnes Stores
D
Barista Oat
Dunnes Stores
C NOVA 4
Italian chilli organic bruschetta
dunnes stores simply better
D NOVA 3
Sweetcorn
Dunnes Stores
NOVA 1
Smokey bbq Fajita Kit
Dunnes Stores
C NOVA 4
Mediterranean mixed vegetables
Dunnes Stores
A NOVA 1
Salted peanuts
Dunnes Stores
C NOVA 3
Unsweetened soya milk alternative
Dunnes Stores
B NOVA 4
Handmade SPICED MANGO CHUTNEY
Dunnes Stores
C NOVA 3
Italian chilli pizza croccantina
Dunnes Stores
D NOVA 3
Italian sea salt & olive oil pizza croccantina
Dunnes Stores
D NOVA 3
Dry roasted peanuts
Dunnes Stores
C NOVA 4