Barcode: 20376109
Frische Eierknöpfle
by Chef select
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
no lactose
nutriscore
Categories
Available in
france, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 164.0 kcal |
| Fat | 3.1 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 27.0 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.2 g |
| Salt | 2.0 g |
Ingredients
Wasser, _Weizenmehl_, 18% _Vollei_*, Speisesalz, Rapsöl, Säuerungsmittel: Citronensäure; Gewürzextrakte *von Eiern aus Bodenhaltung
Allergens
eggs
gluten
Additives
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
R.W. Bakers Co, Gluten Free Sq Pizza Crust
Chau's Food Products Inc.
C NOVA 4
Organic dried fruit cranberries
Trader Joe's
D NOVA 3
Small batch swirled rye bread
C NOVA 4
Multi seed small batch super seeded bread with flax
A NOVA 3
Whole wheat bread
C NOVA 4
English muffin
C NOVA 4
Small batch ancient grain bread
C NOVA 4
Spicy no lamb shawarma jackfruit
Sainsbury's
A NOVA 1
Mango Chunks
Trader Joe's
A NOVA 1
Mexican Style Jackfruit
Plant Pioneers
B NOVA 4
Asda Just Essentials Muesli
Just Essentils
A NOVA 3
Golden white premium bread
C NOVA 4