Barcode: 4104420207288
Frischecreme Natur
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
vegetarian
eu organic
vegan
bio 7 initiative
eg öko verordnung
at bio 301
the vegan society
bio label german
Categories
Available in
germany, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 372.0 kcal |
| Fat | 39.0 g |
| of which saturated | 29.0 g |
| Carbohydrates | 1.7 g |
| of which sugars | 0.8 g |
| Fiber | 1.7 g |
| Proteins | 2.6 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Mandelzubereitung* 60% (Wasser, MANDELN* 11 %), Kokosöl* 33 %, Speisesalz, Verdickungsmittel: Johannisbrotkernmehl, Zitronensaft* aus Zitronensaftkonzentrat* *aus biologischer Landwirtschaft.
Allergens
nuts
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Organic sun-dried dates
Sunny Fruit
NOVA 1
Whole Pepperoncini Peppers
Brezza
E NOVA 3
Organic Apricots
Sunny Fruit
C NOVA 1
Organic pitted dates
sunny fruit
D
Prebiotic Added Organic Dried Apricot
Sunny Fruit
A NOVA 4
Organic Apricots // Organic Dried Apricots/Abricots Secs Organique
Sunny Fruit
NOVA 1
Organic Sun-Dried Dates Pitted Deglet Nour
Sunny Fruit
C NOVA 1
Organic Apricots // Organic Dried Apricots/Abricots Secs Organique
Sunny Fruit
D NOVA 1
Organic Pitted Dates
Sunny Fruit
Organic Apricots // Organic Dried Apricots/Abricots Secs Organique
Sunny Fruit
D NOVA 1
Dried Apricots
D NOVA 4
Organic Mango
Sunny Fruit
NOVA 1