Frischer Apfel-Kuchen
by Kuchenzauber
Labels
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 322.0 kcal |
| Fat | 13.3 g |
| of which saturated | 2.1 g |
| Carbohydrates | 45.5 g |
| of which sugars | 30.7 g |
| Fiber | 1.4 g |
| Proteins | 4.1 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
33% Äpfel, Zucker, Weizenmehl, Vollei*, 7% Apfelmark, Rapsöl, 2% Mandeln, Dextrose, Palmfett, Reismehl, modifizierte Stärke, Feuchthaltemittel: Glycerin; Glukose-Fruktose-Sirup, Backtriebmittel: Diphosphate, Natriumcarbonate; Säuerungsmittel: Citronensäure; Emulgator: Mono - und Diglyceride von Speisefettsäuren**; natürliches Aroma, Speisesalz, Konservierungsstoff: Sorbinsäure; Weizenstärke, Zimt. *von Eiern aus Bodenhaltung. ** auf pflanzlicher Basis. Kann Spuren von Soja, Milch, anderen Schalenfrüchten und Erdnüssen enthalten.
Allergens
Additives
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Snacks
Classic brownie mix
Original beef jerky, original
Peppered beef jerky, peppered
Western family, moon rocks, crunchy fruit flavored snacks
Western Family, Western Family Foods Inc.
Assorted fruit flavored snacks
Western Family, Western Family Foods Inc.
Western family, fancy apple sauce, original
Western Family
Western family, chewy cookies, chocolate chip
Western Family, Western Family Foods Inc.
Snacks
Western Family, Western Family Foods Inc.
Fruit & veggie snax
Western Family, Western Family Foods Inc.
Fruit & veggie snax
Western Family, Western Family Foods Inc.
Original saltines thin crisps crackers
Shake 'N Pour Pancake Mix
Western Family