Barcode: 20575366
Frischer Blätterteig
by Penny
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscore
nutriscore grade d
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 396.0 kcal |
| Fat | 24.0 g |
| of which saturated | 14.0 g |
| Carbohydrates | 35.0 g |
| of which sugars | 1.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.2 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Weizenmehl, Wasser, Palmfett, Ethylalkohol, Weizenstärke, Rapsöl, Weizenkleber, Speisesalz, Säuerungsmittel (Citronensäure). Kann Spuren von Milch enthalten.
Additives
e1510
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Soft Pretzels
J & J Snack Foods
D NOVA 3
Baresi, pasta, enriched macaroni product
Baresi
A NOVA 1
Baresi, italian peeled tomatoes with tomato puree
Baresi
A NOVA 3
100% Apple Juice
Apple Dandy
D NOVA 1
Pretzel hot dog buns
C NOVA 4
D.o.p. with basil
Baresi
A NOVA 3
100% Grape Juice
Apple Dandy
E NOVA 1
100% Apple Juice
Apple Dandy
E NOVA 1
Key food, applesauce, original
Key Food
C NOVA 4
Key food, applesauce, cinnamon
Key Food
C NOVA 4
Baresi, enriched macaroni product
Baresi
A NOVA 1
Super Pretzel
Super Pretzel
C NOVA 3