Barcode: 3392590204829
Frischer Pizzateig
by Bio
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 292.0 kcal |
| Fat | 6.7 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 48.0 g |
| of which sugars | 0.8 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.8 g |
| Salt | 1.8 g |
Ingredients
Weizenmehl*, Wasser, Sonnenblumenöl*, Salz, Backtriebmittel (Calciumphosphate, Natriumcarbonate), Ethylalkohol*, Weizengluten, Hefe
Additives
e1510
e341
e500
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Garlic Powder
TRS
A NOVA 1 Eco-Score A
Thin Tortillas
Mejicano
A NOVA 4 Eco-Score A
English Muffins Original
President's Choice
B NOVA 4 Eco-Score B
Cheerios Aveia
Nestlé,Cereal Partners Poland Toruń Pacific
B NOVA 4 Eco-Score D
Tofu Natur
DM Bio
A NOVA 3
Veganer Camembon
Vemondo
D NOVA 4
Village Hearth Bread
Village Hearth
C NOVA 4
Amande à tartiner
Bjorg
D NOVA 3
Pellito Honey Mustard Peanuts Ava/Per 30g Evtpyta
Pellito
Eco-Score E
Whole wheat Bread
Dempster’s
B NOVA 4
Smeermargarine
Becel
NOVA 4 Eco-Score C
Instant Oatmeal Flavor Variety
Quaker
D NOVA 4 Eco-Score C