Barcode: 20202774
Frischkäse Balance
by Cremisée
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
german agricultural society
vegetarian
gold medal of the german agricultural society
no gmos
ohne gentechnik
2021 gold medal of the german agricultural society
Available in
austria, czech republic, france, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 91.0 kcal |
| Fat | 4.0 g |
| of which saturated | 2.8 g |
| Carbohydrates | 3.1 g |
| of which sugars | 3.1 g |
| Fiber | 0.6 g |
| Proteins | 10.0 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
_Frischkäse_, Speisesalz, Verdickungsmittel: Johannisbrotkernmehl
Allergens
milk
Related Products in Dairies
Nestlé Chocolate
Nestlé
C NOVA 4
Tiramisu
Dulcesol
E NOVA 4
Sveltesse natural
Nestlé
A NOVA 4
Sveltesse Fondant Light
Nestlé
B NOVA 4
Yogolino fresa
Nestlé
NOVA 4
Yogur Nestle Sabor Fresa 4x125GRS
Nestlé
C NOVA 4
Old El Paso Squeezy Sour Cream imp
Old El Paso
D NOVA 4
Leche condensada sirve fácil
Nestlé
E NOVA 4
La Lechera leche condensada
Nestlé
E NOVA 4
Petit
Nestlé, Nesquik
D NOVA 4
Yogur natural
Nestlé
B NOVA 3
Queso viejo
Flor de Esgueva
E NOVA 4