Barcode: 4019300005154
Frischkäse mit Joghurt
by Exquisa
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no preservatives
no colorings
no flavour enhancer
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 158.0 kcal |
| Fat | 13.0 g |
| of which saturated | 9.1 g |
| Carbohydrates | 3.1 g |
| of which sugars | 3.1 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.5 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Frischkäse, 5% Sahnejoghurt mild, Speisesalz, Verdickungsmittel: Guarkernmehl, Carrageen.
Allergens
milk
Additives
e407
e412
Related Products in Dairies
Lactose free greek yoghurt
Jalna
NOVA 1 Eco-Score B
Protein: Tasty
Bega
D NOVA 3 Eco-Score D
MEXICAN STYLE
Happy Farms by ALDI
D NOVA 4 Eco-Score D
Cremia - Natur
Aldi,Bonifaz Kohler,Hofburger
D NOVA 4 Eco-Score C
Manga greek yoghurt
Chobani
A NOVA 4 Eco-Score B
Sour Cream
Market Basket
D NOVA 1 Eco-Score B
Apéricube Classic's de l'Apéro 48C
Apéricube
E NOVA 4 Eco-Score B
Skyr vanille
siggi's
B NOVA 4 Eco-Score A
BANANAS & CREAM YOGURT
TRADER JOE'S
C NOVA 4 Eco-Score B
Fat Free Singles American
Borden
D NOVA 4 Eco-Score D
Perle de Lait saveur Amande
Perle de lait non blanc, Yoplait
C NOVA 4
Apéricube Tonic 48C
Apéricube
E NOVA 4 Eco-Score B