Barcode: 29091089
Frischkäse Pur
by Aldi, GUTBIO
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
organic
eu organic
eg öko verordnung
de oko 001
Available in
france, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 288.0 kcal |
| Fat | 29.0 g |
| of which saturated | 20.0 g |
| Carbohydrates | 2.2 g |
| of which sugars | 2.2 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 5.3 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
_Frischkäse_, Meersalz.
Allergens
milk
Related Products in Dairies
Light cream
D NOVA 1
4% small curd cottage cheese with pineapple, pineapple
C NOVA 4
Ultra-Pasteurized Half & Half
C NOVA 1
Cream cheese
Big Y
D NOVA 4
Fat free half & half
B NOVA 4
Strawberry cream cheese spread, strawberry
Big Y, Big Y Foods Inc.
D NOVA 4
Fat free cream cheese
C NOVA 4
4% small curd cottage cheese
C NOVA 4
Ultra-Pasteurized Half & Half
Big Y, Big Y Foods Inc.
D NOVA 1
Smoke flavored provolone thin sliced cheese, smoke flavored provolone
Big Y, Big Y Foods Inc.
D NOVA 4
Low fat 1% small curd cottage cheese
A NOVA 4
Fat free half & half
B NOVA 4