Barcode: 5000237128251
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 557.0 kcal |
| Fat | 33.0 g |
| of which saturated | 3.1 g |
| Carbohydrates | 57.0 g |
| of which sugars | 1.3 g |
| Fiber | 2.2 g |
| Proteins | 6.4 g |
| Salt | 2.0 g |
Ingredients
Flour (_Wheat_ Flour, Calcium, Iron, Niacin, Thiamin), Sunflower Oil (31%), Dried Potato, Salt & Vinegar Flavour (Natural Flavouring, Salt, Rice Flour, Sugar, Citric Acid, Dried Yeast Extract), Rice Flour, Citric Acid, Emulsifier: E471.
Allergens
gluten
Additives
e330
e471
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Instant Oatmeal
C NOVA 4
Unsweetened peanut powder
A NOVA 2
Apples & Cinnamon
B NOVA 4
Organic chocolate peanut powder, chocolate
C NOVA 2
Instant oatmeal
D NOVA 4
Everything bagels
C NOVA 4
French Vanilla Non-Dairy Coffee Creamer
D NOVA 4
Organic light red kidney beans
A NOVA 3
Caesar Croutons
E NOVA 4
Granola
D NOVA 3
Organic peanut butter spread with honey
D NOVA 2
Instant Oatmeal apple cinnamon
Nature's Promise
C NOVA 4