Barcode: 5000169223888
Frites
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 177.0 kcal |
| Fat | 7.8 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 23.4 g |
| of which sugars | — |
| Fiber | 2.1 g |
| Proteins | 2.4 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
potato (90%), sunflower oil, fortified wheat flour (wheat flour, calcium carbonate, iron, niacin, thiamin), maize starch, rice flour, salt, turmeric extract, colour paprika extract
Allergens
gluten
Additives
e100
e160c
Related Products in Chips And Fries
Salt and pepper chips
By sainsbury's
NOVA 4
super crispy dipper fries
C NOVA 4
Straight cut french fried
McCain
B NOVA 4
Chunky Triple Cook Chips
Sainsbury's
C NOVA 3
Style Bistro Selects
McCain
C NOVA 4
Super crispy steak cut fries
Lamb weston
C NOVA 4
Crab Chip
Utz
A NOVA 4
Crinkle cut Fries
McCain
NOVA 4
Frozen Chips
Sainsbury's
B NOVA 4
Regular Potato Smiles
McCain
C NOVA 3
Super crispy crinkle cut fries
LambWeston
C NOVA 4
Buttermilk Ranch
E NOVA 4