Barcode: 3760032004915
Frites aux herbes
by Lidl
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
no preservatives
no colorings
no flavors
Available in
france, serbia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 125.0 kcal |
| Fat | 5.7 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 16.2 g |
| of which sugars | 0.2 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 1.7 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Pomme de terre 86,3%, huile de tournesol 4,1%, amidon modifié de pomme de terre, farine de riz, amidon de tapioca, sel, persil 0,095%, poudre d'ail, poudre d'oignon, émulsifiant (E450i), acidifiant (E500ii), origan 0,028%, dextrose, thym 0,0095%, épaississant (E415), extrait de poivre noir, colorant (E160c).
Additives
e14xx
e160c
e415
e450
e450i
e500
e500ii
Related Products in Frozen Foods
8 salty pretzel
D NOVA 4
Cheesesticks
Coles
D NOVA 4
Classic Corn Dogs
State Fair
D NOVA 4
100% beef corn dogs
D NOVA 4
Italian cheese sticks filled with mozzarella cheese and topped with garlic, parmesan, oregano, red and black pepper, italian
D NOVA 4
State fair, classic mini corn dogs, real honey
D NOVA 4
Cole's, pretzel sticks filled with pub cheese
Cole's
D NOVA 4
Honey sweetened batter wrapped bite size beef mini corn hot dogs, honey sweetened batter
D NOVA 4
Classic corn dogs made with real honey
Sara Lee Foods
D NOVA 4
8 plain bread middles 5 cheese
D NOVA 4
Classic Mini Corn Dogs
State Fair
D NOVA 4
Cheese sticks made with real mozzarella and hidden valley ranch seasoning mix
Cole's
D NOVA 4