Barcode: 3560070699469
Frites Express
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Labels
distributor labels
carrefour quality
green dot
made in belgium
nutriscore
nutriscore grade b
with sunflower oil
Available in
france, kenya
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 129.0 kcal |
| Fat | 4.3 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 19.0 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 2.5 g |
| Proteins | 2.2 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Pommes de terre 92,2%, huile de tournesol 7,7%.
Related Products in Frozen Foods
American style pizza supreme
MCENNEDY
C NOVA 4
Pizza Tonno E Cipolla
Dr. Oetker
C NOVA 3 Eco-Score B
Allumettes de poulet
Fleury Michon
B NOVA 4
Poêlée campagnarde Pomme de terre, viande bovine et oignon
Auchan, Auchan Production, Groupe Auchan, L'oiseau
C NOVA 4
American Styles Hawaii pizza
Mcennedy
C NOVA 4
Ristorante Pizza Margherita Pomodori
Dr. Oetker
C NOVA 4 Eco-Score A
Ravioli emmental à la sauce patate douce et fromage de chèvre
babybio
A NOVA 3
Pizza y salsa barbacoa
Campofrío
D NOVA 4
Beef & Peppers
Michelina's
C NOVA 4
Philly Steak & Cheese
Hot Pockets
D NOVA 4
Buddha Bowl Saté
Picard
A NOVA 4
Baked Chicken Tender Chicken Breast with Gravy & Mashed Potatoes
Stouffer's
D NOVA 4