Barcode: 3596710494569
Frites four extra larges
by Auchan
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscore
nutriscore grade b
Categories
Available in
france, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 145.0 kcal |
| Fat | 4.0 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 24.0 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 1.8 g |
| Proteins | 2.4 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Pommes de terre 93%, huile de tournesol 4%, amidon de pomme de terre modifié ,farine de riz, sel, dextrine de pomme de terre poudres à lever : diphosphates disodiques, carbonate de sodium arômes naturels, épaississant :gomme de xanthane.
Additives
e1400
e415
e450
e450i
e500
e500i
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Sojabohnen-Tempeh mit Sesam & Knoblauch
Peaceful Delicious
C NOVA 3
Bio Apfelsaft naturtrüb
Bio Streuobst-Hof Stöckl
C NOVA 1
Sojabohnen-Tempeh mit Bergkräutern
Peaceful Delicious
A NOVA 3
Schwarze Bohnen-Tempeh Natur
Peaceful Delicious
A NOVA 1
Hafer Haps Himbeere
Pur Macherei
B NOVA 3
Organic plantain chips salty
EL ORIGEN
C
Wachtelbohnen-Tempeh Natur
Peaceful Delicious
A
Vollgemüse Tortilla
Beetgold
C NOVA 4
Sojabohnen-Tempeh mit Sesam & Knoblauch
Peaceful Delicious
C NOVA 3
Gemüsebrühe No3 - Die Pikante
Heimerl's
D NOVA 3
Kichererbsen Bohnen-Tempeh Natur
Peaceful Delicious
A NOVA 1
Sojabohnen-Tempeh mit orientalischen Gewürzen
Peaceful Delicious
A NOVA 3