Barcode: 3564700705964
Frites goût bacon
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscore
nutriscore grade c
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 438.0 kcal |
| Fat | 12.5 g |
| of which saturated | 1.2 g |
| Carbohydrates | 70.0 g |
| of which sugars | 2.0 g |
| Fiber | 4.8 g |
| Proteins | 7.4 g |
| Salt | 1.7 g |
Ingredients
Pomme de terre déshydratée 45% (dont conservateurs : sulfite acide de sodium, disulfite de sodium), semoule de maïs 45%, huile de tournesol 11%, assaisonnement goût bacon (arômes (dont arômes de fumée), sel, chapelure (farine de blé, levure, sel), dextrose, huile de colza, maltodextrine), sel, dextrose, colorant : extrait de paprika. Traces d'arachides, de lait, de crustacés et d'oeufs.
Additives
e160c
e222
e223
Related Products in Snacks
Fruit flavored snacks
NOVA 4
Dried california apricots
D NOVA 3
Select cranberry orange muffin mix
NOVA 4
Transformers fruit flavored snacks
E NOVA 4
Dried california peaches
Safeway, Safeway Inc.
C NOVA 3
Mini Marshmallows
Signature Select
E NOVA 4
Cake & cookie mix
NOVA 3
Dried berries & cherries
D NOVA 4
Dried fancy pears
Safeway, Safeway Inc.
D NOVA 3
Dried wild blueberries
Safeway, Safeway Inc.
D NOVA 4
Sharks fruit flavored snacks
E NOVA 4
Mini marshmallows
E NOVA 4