Barcode: 3560071244880
Frites patate douce
by Carrefour
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscore
nutriscore grade b
Categories
Available in
france, italy, spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 150.0 kcal |
| Fat | 6.8 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 19.0 g |
| of which sugars | 9.6 g |
| Fiber | 3.3 g |
| Proteins | 2.0 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Patate douce 87%, huile de tournesol 8%, farine de riz, farine de maïs, amidon de maïs, sel, épices (poivre noir, paprika), poudre d'ail, poudre d'oignon, poudres à lever : diphosphates et carbonates de sodium, stabilisant : gomme xanthane, extrait de paprika.
Additives
e160c
e415
e450
e450i
e500
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Pinienkerne
rewe beste wahl
A NOVA 1 Eco-Score E
White bread
no name
C
Pinienkerne
ja!
A NOVA 1 Eco-Score E
Walnüsse
Rewe
A NOVA 1 Eco-Score D
Huile d'Olive Vierge Extra
Baghlia
Eco-Score D
Bio-Streichcreme Tomate, Paprika, Beluga-Linse
Rewe, Rewe Bio+vegan
C NOVA 4
Studentenfutter - Classic
Aldi, Farmer naturals, Märsch
D NOVA 3 Eco-Score D
Nut & fruit mix classic
Alesto, Lidl
D NOVA 1 Eco-Score D
Amandes
Seeberger
B NOVA 1 Eco-Score E
Penne Rigate
Panzani
A NOVA 1
Honey Gold Bite-Size Potatoes
Tasteful Selections
NOVA 1
Cup Noodles Chicken Flavor
Nissin
NOVA 4 Eco-Score B