Barcode: 3245390087942
Frites salées
by Grand Jury
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
made in france
with sunflower oil
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 418.0 kcal |
| Fat | 11.0 g |
| of which saturated | 1.0 g |
| Carbohydrates | 71.0 g |
| of which sugars | 1.1 g |
| Fiber | 4.5 g |
| Proteins | 7.6 g |
| Salt | 2.2 g |
Ingredients
Pomme de terre déshydratée (contient _sulfites_), semoule de maïs, huile de tournesol 9,7 %, arôme (contient _blé_), sel 0,9 %, exhausteurs de goût : glutamate monosodique - guanylate disodique et inosinate disodique, colorant : curcumine.
Allergens
gluten
sulphur dioxide and sulphites
Additives
e100
e621
e627
e631
Related Products in Snacks
Cheese baked snack crackers, cheese
D NOVA 4
Milk chocolate covered macadamia nuts wholes and halves
Hawaiian King
E NOVA 4
All butter pumpkin cookie
E NOVA 4
Dark chocolate chip peanut butter chewy granola bars, dark chocolate chip peanut butter
D NOVA 4
Wheat snack crackers, wheat
D NOVA 4
Pretzel Baron, Sesame Pretzel
Servatii Pastry Shop
C NOVA 3
Servatii, All Butter Patriotic Cookies
Servatii Pastry Shop
E NOVA 4
Roasted vegetable snack crackers, roasted vegetable
E NOVA 4
All butter christmas spritz cookie
E NOVA 4
Dark chocolate chip chewy granola bars, dark chocolate chip
D NOVA 4
Low sodium snack crackers
D NOVA 4
Original snack crackers, original
D NOVA 4