Barcode: 27007983
Frites Sticks
by Pirato
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscore
nutriscore grade d
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 497.0 kcal |
| Fat | 27.0 g |
| of which saturated | 2.2 g |
| Carbohydrates | 60.0 g |
| of which sugars | 2.5 g |
| Fiber | 2.0 g |
| Proteins | 3.5 g |
| Salt | 4.2 g |
Ingredients
Amidon de pomme de terre 35%, pomme de terre séchée 26%, huile de tournesol 25%, farine de riz, Sel, sucre, dextrose, jaune d’œuf en poudre (sol),correcteur d’acidité (acétate de sodium),extrait de levure,épices (ail en poudre,curcuma,paprika en poudre ,poivre blanc),oignon en poudre,acidifiant (acide citrique),arôme
Additives
e262
e262i
e330
Related Products in Snacks
Nutrition bars, chocolate mint
D NOVA 4
Meijer, chewy sweet & salty pretzel bars, peanut chocolate chunk
Meijer, Meijer Inc.
D NOVA 4
Tortilla chips
D NOVA 3
Saltine crackers, saltine
NOVA 4
Tortilla chips, spicy nacho
D NOVA 4
Tortilla chips
D NOVA 4
Authentic corn tortilla strips
Meijer
D NOVA 3
Chocolate peanut butter nutrition bars, chocolate peanut butter
D NOVA 4
Chopped pecans
Meijer
C NOVA 1
Tortilla chips
D NOVA 4
Organic tortilla chips
D NOVA 3
Flavored Classic Crunch Potato Chips
E NOVA 4