Barcode: 0028400000628
Fritos Hot Bean Dip
by Fritos
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
bolivia, united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 100.0 kcal |
| Fat | 2.9 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 14.3 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 5.7 g |
| Proteins | 5.7 g |
| Salt | 1.6 g |
Ingredients
WATER, PINTO BEANS, VINEGAR, JALAPEÑO PEPPERS, CORN OIL, SALT, MALTODEXTRIN (CORN), DRIED ONION, RED PEPPER, SUGAR, CHILI PEPPER, DRIED GARLIC, NATURAL FLAVORS.
Recipes with Similar Ingredients
Mexican Casserole
8 ingredients
Bean Dip
9 ingredients
Frito Bean Casserole
5 ingredients
Hominy Casserole
6 ingredients
Frito-Chili Pie
4 ingredients
Yankee Enchiladas
12 ingredients
Wild West Casserole
6 ingredients
Mexican Salad
7 ingredients
Frito Pie
4 ingredients
Doritos And Fritos Dish
4 ingredients
Frito Pie
3 ingredients
Fritos Chili Pie
4 ingredients
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Pomme ananas grenade
Pom potes
A NOVA 4
Whole almonds
Whole Almonds
A NOVA 1
Esparcible 100% Vegetal con Sal. Rico Sabor a Mantequilla
Don Olio
D NOVA 4
Aceite de oliva
Castel de ferro
B
wellness flakes
Golden Bridge
D NOVA 4
Mezcla Choco Divertida
Nuthos
E NOVA 4
Rigatoni enriched macaroni product
A NOVA 1
Rauchmehl aus weizen
Huber mühle
A
Pecan Nuts
Bradbury's
B NOVA 1
4 burgers création Gaines
Jacquet
D NOVA 4
Alpro Almond
Alpro
C NOVA 4
Cocco tagliato
D NOVA 1