Barcode: 8410199019493
Fritos The Original
by Matutano
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
green dot
no artificial colors
Categories
Available in
spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 534.0 kcal |
| Fat | 31.9 g |
| of which saturated | 4.0 g |
| Carbohydrates | 53.9 g |
| of which sugars | 0.8 g |
| Fiber | 4.4 g |
| Proteins | 5.7 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Maíz (78%), aceites vegetales (maíz y girasol en proporciones variables), aroma a carne ahumada (sal, preparaciones y sustancias aromatizantes, potenciadores del sabor (glutamato monosódico, inosinato y guanilato disódicos), lactosa (de leche), aromas de humo, acidulante (ácido cítrico)),
Allergens
milk
Additives
e330
e621
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Gourmet preserves
D NOVA 4
Forrelli, Olive Oil
Allied International Corp. Of Va
C NOVA 2
Cambridge & Thames, Apricot Preserves
Allied International Corp. Of Va
D NOVA 4
Gourmet crusts
Mama, Mama Mary's
C NOVA 4
Mama mary's, pizza crust
Mama, B&G Foods North America Inc.
D NOVA 4
Mama mary's, pizza crust
Mama,Spartan Foods Of America Inc.
C NOVA 4
Mama mary's, restaurant style crusts pizza
Mama, B&G Foods North America Inc.
C NOVA 4
Mama mary's, flatbread pizza crust
Mama Mary's
C NOVA 4
Pineapple Chili, Glazed Cod
Sea cuisine
A NOVA 4
Cambridge & Thames, Marmalade, Orange
Allied International Corp. Of Va
D NOVA 4
Cuttlefish farfalle
La Donna
A NOVA 1
Pizza crusts thin & crispy
Mama, Mama Mary's
D NOVA 4