Barcode: 3222475405716
Fromage de chèvre - Cabécou
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
organic
eu organic
fr bio 01
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 261.0 kcal |
| Fat | 21.0 g |
| of which saturated | 15.0 g |
| Carbohydrates | 0.7 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 17.0 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Lait pasteurisé de chèvre* - sel-ferments lactiques et d'affinage - présure animale. * issu de l'agriculture biologique.
Related Products in Dairies
Shredded pizza blend of low-moisture part-skim mozzarella and provolone cheese, pizza blend
D NOVA 3
Evaporated milk
E NOVA 4
Blend of monterey jack and cheddar shredded cheese with taco spices, taco blend
D NOVA 4
Shredded low-moisture part-skim mozzarella cheese, mozzarella
D NOVA 3
Sweetened condensed milk, sweetened
E NOVA 3
Swiss cheese, swiss
C NOVA 3
Heavy cream
D NOVA 4
Ultra pasteurized half & half
D NOVA 1
Ultra pasteurized heavy cream
D NOVA 4
Monterey jack cheese, monterey jack
D NOVA 3
Half & half
D NOVA 1
Muenster cheese, muenster
D NOVA 4