Barcode: 3382564319659
Fromage de chevre & noix
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
organic
eu organic
no preservatives
no colorings
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 244.0 kcal |
| Fat | 22.0 g |
| of which saturated | 13.0 g |
| Carbohydrates | 5.5 g |
| of which sugars | 0.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.6 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Crème fraiche (_lait_), fromage de chèvre* (25%) (_laitw), eau, flocon de pomme de terre (pomme de terre, extrait de romarin), noix (4,25%) (_fruits à coques_), sel, poivre. Issus de l'agriculture biologique.
Allergens
milk
nuts
Additives
e392
Related Products in Dairies
Light greek yogurt
Great Value
A
Organic Salted Butter
Great Value
E NOVA 2
Whipped Strawberry Cream Cheese Spread
Great Value
E NOVA 4
Nonfat yogurt, strawberry shortcake
A NOVA 4
Great value, colby & monterey jack cheese
Great Value, Wal-Mart Stores Inc.
E NOVA 3
Greek nonfat yogurt, black cherry
A NOVA 4
Sliced Hot Jalapeño & Habanero Jack
Great Value
D
Lowfat Yogurt
Wal-Mart Stores Inc.
C NOVA 4
Sliced Swiss
Great Value
E NOVA 3
Baby Swiss Cheese
Great Value
C NOVA 3
String Cheese Low-Moisture Part-Skim Mozzarella Cheese
Great Value
NOVA 3
Havarti Semisoft Cheese
Great Value
D NOVA 3