Barcode: 3560070054824
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 265.0 kcal |
| Fat | 21.0 g |
| of which saturated | 14.0 g |
| Carbohydrates | 6.0 g |
| of which sugars | 5.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 13.0 g |
| Salt | 2.5 g |
Ingredients
_Fromages_, eau, _beurre_, _poudre de lait écrémé_, sels de fonte (E331, E452, E450, E339, E341), _poudre de lactosérum_, _protéines de lait_, sel de cuisine, gélifiant (E407), épaississant (E415), conservateur (E202).
Allergens
milk
Poudre de lactosérum
Poudre de lait écrémé
Additives
e202
e331
e339
e341
e407
e415
e450
e452
Related Products in Dairies
Half & Half
Borden Inc.
C NOVA 1
Heavy whipping cream
D NOVA 4
1% Lowfat Milk
Borden
B NOVA 1
Whole Milk
Meadow Gold
C NOVA 1
Lowfat Cultured Buttermilk
Meadow Gold
B NOVA 4
Aged White Cheddar Rice & Corn Puffs
Pirate's Booty
D NOVA 4
EGG NOG
E NOVA 4
Lactose free 1%lowfat milk
B NOVA 3
Ultra-pasteurized vitamin d milk
C NOVA 3
Whole milk
C NOVA 1
Unsalted butter
E NOVA 4
Whole milk
C NOVA 1