Barcode: 3073781038774
Fromage Mini Caractère
by Babybel
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
green dot
made in france
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 345.0 kcal |
| Fat | 29.0 g |
| of which saturated | 19.5 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 21.0 g |
| Salt | 1.7 g |
Ingredients
lait pasteurisé, sel, ferments lactiques, coagulant.
Related Products in Dairies
Gouda cheese
D NOVA 4
Asiago cheese
E NOVA 3
Havarti premium natural cheese
D NOVA 3
Skim Milk
Stew Leonard's
B NOVA 1
Low moisture part skim mozzarella cheese
D NOVA 3
Hickory smoked gouda cheese
D NOVA 4
American pasteurized process cheese
Hautly Cheese Company
E NOVA 4
Smoked gouda pasteurized process cheese
E NOVA 4
Sharp cheddar cheese
Meijer Inc.
D NOVA 3
Lowfat Vanilla Yogurt
Stew Leonard's
C NOVA 3
Parmesan cheese
D NOVA 3
Extra sharp white cheddar cheese
D NOVA 3