Barcode: 2285476029528
Fromage morbier
by JuraFlore
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
fr bio 01
pdo
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 354.0 kcal |
| Fat | 29.0 g |
| of which saturated | 20.0 g |
| Carbohydrates | 0.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 22.0 g |
| Salt | 1.6 g |
Ingredients
Lait cru BIO, ferments lactique (lait), sel, présure, charbon végétal (E153)
Allergens
milk
Additives
e153
Related Products in Dairies
Best choice, string mozzarella cheese
Best Choice, Associated Wholesale Grocers Inc.
D NOVA 3
Best choice, fancy shredded cheese
Best Choice, Associated Wholesale Grocers Inc.
D NOVA 4
Organic Unsalted Butter
Clearly Organic
E NOVA 4
Fancy shredded mexican style cheddar pepper jack
D NOVA 3
1% Low Fat Milk
Associated Wholesale Grocers Inc.
B NOVA 1
Fancy Shredded Triple Cheddar Cheese
Best Choice, Associated Wholesale Grocers Inc.
D NOVA 3
Best choice, fancy shredded monterey jack cheese
Best Choice, Associated Wholesale Grocers Inc.
D NOVA 3
Always save, mexican style toping
Always Save, Associated Wholesale Grocers Inc.
E NOVA 4
Cheesy Spread
Best Choice, Associated Wholesale Grocers Inc.
E NOVA 4
Queso blanco cheesy spread
Best Choice, Associated Wholesale Grocers Inc.
E NOVA 4
Cream Cheese Spread
Best Choice
E NOVA 4
Organic Cream Cheese
Clearly Organic
D NOVA 4