Barcode: 0060410052723
Fromage Nacho Cheese
by Doritos
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
no trans fat
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 520.0 kcal |
| Fat | 26.0 g |
| of which saturated | 4.0 g |
| Carbohydrates | 64.0 g |
| of which sugars | 2.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.0 g |
| Salt | 1.9 g |
Ingredients
SELECTED CORN, VEGETABLE OIL, SEASONING (CORN MALTODEXTRIN, SALT, CHEDDAR CHEESE, WHEY, MONOSODIUM GLUTAMATE, BUTTERMILK, ROMANO CHEESE, WHEY PROTEIN CONCENTRATE, ONION POWDER, VEGETABLE OIL, CORN FLOUR, NATURAL AND ARTIFICIAL FLAVOUR, DEXTROSE, TOMATO POWDER, LACTOSE, SPICES, COLOUR, LACTIC ACID, CITRIC ACID, SUGAR, GARLIC POWDER, SKIM MILK, RED AND GREEN BELL PEPPER POWDER. DISODIUM INOSINATE, DISODIUM GUANYLATE), CALCIUM HYDROXIDE, CONTAINS MILK INGREDIENTS. GLUTEN-FREE.
Additives
e270
e330
e621
e627
e631
Related Products in Snacks
Chocolate Assortment
Ghirardelli
E NOVA 4 Eco-Score C
Mini Crackers
Barnum's
C NOVA 4 Eco-Score C
Bio Fruchttasche Dinkel Heidelbeere Apfel Banane
Fruchtbar
C NOVA 4
Dubai Style Chocolate
Rolling Pin
E NOVA 4
Lentil chips
Eat real
D NOVA 3
Colorado
Haribo
E NOVA 4 Eco-Score B
Giga Candy Canes
E NOVA 4 Eco-Score B
Les pyrénéens
Lindt
E NOVA 4
Coeur fondant au chocolat
E NOVA 4 Eco-Score D
Brioche tranchee sans sucres ajoutes 450g
La boulangere
C NOVA 4 Eco-Score A
Speculoos Voltarwe 325g
E NOVA 4 Eco-Score E
Tropico's
Trolli
E NOVA 4 Eco-Score A