Barcode: 3273220441404
Fromage Petit Brebis
by La Bergerie
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
fair trade
organic
eu organic
fr bio 01
made in france
ab agriculture biologique
triman
agriculture bio
lait 100 brebis
lait biologique francais
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 207.0 kcal |
| Fat | 17.0 g |
| of which saturated | 11.6 g |
| Carbohydrates | 2.5 g |
| of which sugars | 2.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 11.0 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Lait de brebis entier pasteurisé*, sel, ferments lactiques.
Allergens
milk
Related Products in Dairies
2% Plain Yogurt
Phoenicia
B NOVA 4
Real Greek yogurt
Evros
NOVA 4
White rose, imitation cheese singles
White Rose
E NOVA 4
5 Cheese Dip
D NOVA 4
White rose, american cheese singles
White Rose
E NOVA 4
Black River Cheese White Cheddar Cheese Curds
Black River Cheese
D NOVA 3
Yogourt grec vanille
Skotidakis
B NOVA 4
Halloumi
E NOVA 4
Creamy lemon plant-based yogurt alternative, creamy lemon
C NOVA 3
Fromage
C NOVA 3
Organic Creamy Vanilla Plant-Based Yogurt Alternative, Creamy Vanilla
C NOVA 3
Greek Plain Yogurt
Skotidakis
A