Barcode: 3272770098670
Fromage Pur Chèvre
by Saint-Loup
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
french milk
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 297.0 kcal |
| Fat | 24.0 g |
| of which saturated | 17.0 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 18.0 g |
| Salt | 1.7 g |
Ingredients
_Lait_ de chèvre, sel, ferments, charbon végétal
Allergens
milk
Additives
e153
Related Products in Dairies
Cheddar Style
Mondarella
D NOVA 4
Monterey jack cheese
D NOVA 3
Mozzarella vegan
Mondarella
C NOVA 4
Protein cream pistacchio
Foodspring
C NOVA 4
fettarme Bio Milch
Demeter
B NOVA 1
Bio Natur Joghurt (fettarm)
Nord Frische
A NOVA 1
Natur Joghurt Bioland Schauhof
Bioland
B NOVA 1
Chunky Strawberry Yogurt Split
More Nutrition
NOVA 4
Probe - Total Protein Himbeer-Joghurt
More Nutrition
NOVA 4
Natur Joghurt
Rosa Kuh
B
Viking Whey Chaos Cookie
Godsrage
D NOVA 4
yoghurt
Velfrisk
C NOVA 4