Barcode: 3250551905201
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 384.0 kcal |
| Fat | 29.0 g |
| of which saturated | 20.0 g |
| Carbohydrates | 3.0 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 27.0 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
98% de mélange d'emmental et de fromages fondus (50% d'emmental Français - Fromage à pâte pressée cuite, 49.2% de fromages fondus, 0,8% de sels de fonte : E331, E335, E452), 2% d'antiagglomérant : fécule. Distribué par FTRECAL— BPI 88140 Bulgnéville. A conserver entre +2°C et +8°C.
Allergens
milk
Additives
e331
e335
e452
Related Products in Dairies
Heavy whipping cream
D NOVA 4
American sigles pasteurized prepared cheese product
E NOVA 4
Sharp cheddar cheese
B NOVA 4
Ricotta cheese whole milk
C NOVA 4
Provolone cheese
D NOVA 3
Deluxe american pasteurized process cheese slices
E NOVA 4
Organic reduced fat milk
B NOVA 1
Black cherry lowfat yogurt, black cherry
C NOVA 4
Original cream cheese, original
D NOVA 4
Grade a ultra pasteurized fat free lactose free milk
B NOVA 3
Cheddar cheese sticks, cheddar
D NOVA 4
Key lime pie blended nonfat yogurt, key lime pie
B NOVA 4