Barcode: 0063549106190
Fromage suisse léger
by Saputo
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
no lactose
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 280.0 kcal |
| Fat | 18.0 g |
| of which saturated | 12.0 g |
| Carbohydrates | 4.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 32.0 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Pasteurized partly skimmed milk, bacterial culture. salt, calcium chloride. microbial enzyme.
Related Products in Dairies
Becel koffiemelk
Becel
C NOVA 3
Spreadable
Bertolli
E NOVA 4
Vitlök
Creme Bonjour
D NOVA 4
Créme Bonjour Färskost Vitlök
Créme Bonjour
D NOVA 4
Kookroom light
Blue band
C NOVA 4
Cremefine
Rama
C NOVA 4
Pepparrot
Crème Bonjour
D NOVA 4
Ruohosipuli tuorejuusto
Creme Bonjour
D NOVA 4
Saanenhof
Heezer Geitenkaas Boerderij
NOVA 3
Almond start natural
Abbot Kinney's, Vitamont
A NOVA 4
Kookroom
Blue Band
Creme vegetal
Becel
C NOVA 4