Barcode: 8000500228272
Fruit Adventure
by Tic-Tac
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
france, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 391.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 94.4 g |
| of which sugars | 91.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.1 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
SUGAR, MALTODEXTRINS, ACIDS (TARTARIC, MALIC, CITRIC), THICKENER (GUM ARABIC), RICE STARCH, FLAVOURINGS, ANTICAKING AGENT (MAGNESIUM SALTS OF FATTY ACIDS). FRUCTOSE, COLOURS (BEET RED, CURCUMIN, BETA CAROTENE), POWDERED PASSION FRUIT JUICE, POWDERED STRAWBERRY, POWDERED LEMON JUICE, SPIRULINA AND APPLE CONCENTRATE, GLAZING AGENT (CARNAUBA WAX).
Additives
e100
e160a
e160ai
e414
e470b
e903
Related Products in Snacks
Corn mini muffins
Ahold
D NOVA 4
Ahold, cocoa peanuts
Ahold
D NOVA 4
Imported rosemary crostini rustic style crackers
D NOVA 3
Mini Muffins
Ahold
E NOVA 4
Peanut Butter & Dark Chocolate Chip Granola Bars
Giant,Ahold
D NOVA 4
Giant, maple rippled potato chips, bacon
Giant
D NOVA 4
Apple Pie Walnuts
Giant
E NOVA 4
Mini Muffins
Ahold
E NOVA 4
Giant, caramel apple cashews
Giant
E NOVA 4
Bacon!, Cashews
Bacon!
E NOVA 4
Ahold protein granola bars peanut
Ahold
D NOVA 4
Ahold, flavored almonds, bacon!
Ahold
D NOVA 4