Barcode: 0819019020646
Fruit and grain bites blueberry
by Olyra
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
sustainable
organic
eu organic
no gmos
sustainable palm oil
usda organic
gr bio 01
non gmo project
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 400.0 kcal |
| Fat | 13.3 g |
| of which saturated | 5.3 g |
| Carbohydrates | 48.0 g |
| of which sugars | 16.0 g |
| Fiber | 24.0 g |
| Proteins | 10.7 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Blueberry filling (prebiotic fibers (FOS), blueberries, apples, pectin, lemon juice concentrate, black carrot juice), whole grain flour (spelt, lupine, barley, oat), vegetable fats (sustainable palm oil, coconut oil), cane sugar, vinegar, natural flavorings, flaxseed flour, sunflower lecithin, xanthan gum, baking soda, sea salt.
Allergens
apple
gluten
lupin
Additives
e322
e322i
e415
e440
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Maní garrapiñado
dulces de coco nice
C NOVA 3
Palanqueta de cacahuete
Dulces de coco nice
C
Cocada blanca
Dulces de coco nice
C NOVA 3
Dulces de leche
Dulces de coco nice
E
Cookies ecológicas de avena, almendra y avellana
BIO'S
A NOVA 4
Cocada piña
Dulces de coco nice
C NOVA 3
Cocada morena
Dulces de coco nice
C NOVA 3
Cocadiña blanca
Dulces de coco nice
C NOVA 3
Cocadiña morena
Dulces de coco nice
C NOVA 3
Cocada maracuyá
Dulces de coco NICE
C NOVA 3
Dulce de leche con coco
Dulces de coco nice
E
Dulces de leche con cacahuete
Dulces de coco nice
E NOVA 3