Barcode: 5000169070857
Fruit and nut muesli
by Waitrose
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 1
Labels
vegetarian
vegan
packaging not recyclable
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 387.0 kcal |
| Fat | 11.5 g |
| of which saturated | 3.7 g |
| Carbohydrates | 57.5 g |
| of which sugars | 19.1 g |
| Fiber | 8.6 g |
| Proteins | 8.9 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Oat flakes, wholegrain wheat flakes, wholegrain toasted malted wheat flakes (wheat barley malt extract), barley flakes, sultanas (12%) raisins (6%), toasted coconut (5%), whole roasted hazelnuts (4%), whole almonds (4%), sunflower seeds (3%), dried diced apricots (3%) (apricots, sulphur dioxide) golden raisins (3%) (golden raisins, sulphur dioxide) chopped dates (2%) ALLERGY ADVICE: For allergens, including cereals containing gluten, see ingredients in bold. May contain other nuts
Allergens
gluten
sulphur dioxide and sulphites
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Poivrons del piquillo farcis au fromage de brebis basque
Ederki
C NOVA 3
Pois chiches
Ederki
B NOVA 3
Lentilles
Ederki
A NOVA 3
Caviar d'aubergines bio
Conserveries Provençales
C NOVA 3
Cardons
Ederki
C NOVA 3
Ederki, Coeurs d'artichauts, maraicher de Navarre, Le bocal de
Ederki
A NOVA 3
De vous a nous
B NOVA 1
Croutons nature
Conserveries Provencales
D NOVA 4
Piperade Basquaise
Ederki
C NOVA 3
Olives à La Farce D'ail Bte 1 / 4 300g
Ederki
E NOVA 4
Haricots rouges Riche en protéines, source de fibres.
Ederki
B
Super cacahuètes grillées salées
Sorinord
B NOVA 3