Fruit and nuts
by Canderel
Labels
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 472.0 kcal |
| Fat | 30.5 g |
| of which saturated | 17.3 g |
| Carbohydrates | 42.0 g |
| of which sugars | 18.3 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 7.9 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Milk chocolate [Sweetener (maltitol E965-i), inulin (fibre), milk powder (cow's milk), cocoa butter, cocoa mass, concentrated butter (cow's milk), emulsifier (soy lecithin E3221, aspartame* (non-nutritive sweetener E951 flavouring (vanilla)l raisins (14 %), almonds (6%). Cocoa solids: 32% min, Milk Solids: 23% min. "Contains phenylalanine. Should not be sused by phenylketonuriea patients. Each packicontains 88 mg aspartame. Maximum daily consumption of aspartamé is 40 mg for each kg of body weight. (27 packs for a 60 kg adult). May contain peanuts and other tree nuts and gluten. gver consumption may have a laxative effect.
Additives
Related Products in Snacks
Sprits chocolat au lait pur beurre
Monoprix
Assortiments de biscuits
Monoprix, Monoprix Gourmet
Brioche tressée
MONOPRIX GOURMET
Biscuits chocolat au lait - Cœur au lait
MONOPRIX, MONOPRIX BIO!
Bûche pâtissière mousse marron mousse vanille
Monoprix, Monoprix Gourmet
Petit beurre au chocolat au lait
Monoprix,Monoprix Bio
Cake aux carottes râpées
Monoprix Gourmet
Pain d'épices pur miel
Monoprix,Monoprix Bio,Vondelmolen
Tuiles gout crème et oignon
Monoprix
Bûche pâtissière mousse noix de coco, compotée de mangue
Monoprix, Monoprix Gourmet
Madeleines nature
Monoprix
Le cookie Pistache
Monoprix