Barcode: 00588614
Fruit and Seed Granola
by Trader Joe's
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Labels
certified organic by quality assurance international
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 516.7 kcal |
| Fat | 31.7 g |
| of which saturated | 10.0 g |
| Carbohydrates | 50.0 g |
| of which sugars | 21.7 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 13.3 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
ORGANIC SUNFLOWER SEEDS, ORGANIC COCONUT, ORGANIC TAPIOCA SYRUP, ORGANIC SESAME SEEDS, ORGANIC COCONUT SUGAR, ORGANIC PUMPKIN SEEDS, ORGANIC DRIED SWEETENED CRANBERRIES (ORGANIC CRANBERRIES, ORGANIC SUGAR, ORGANIC SUNFLOWER OIL), ORGANIC RAISINS, ORGANIC FLAX SEEDS, ORGANIC CHIA SEEDS, ORGANIC TAPIOCA STARCH, WATER, ORGANIC HEMP SEEDS, VANILLA EXTRACT, SEA SALT.
Allergens
Coconut
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Original potato chips
Clancy's
D NOVA 3
White rounds
Clancy's
D NOVA 3
Original Potato Crisps
Clancy's
D NOVA 4
Original potato chips
Clancy's
NOVA 3
Sicilian Extra Virgin Olive Oil Val Di Mazara P.D.O.
Specially Selected
NOVA 2
Angel Hair
Reggano
A NOVA 1
Vegetable Broth
Simply Nature, Aldi
B NOVA 4
Clancy’s Wavy Potato Chips
Clancy's, Aldi
D NOVA 3
Barbecue Chips
Clancy's
E NOVA 4
Sour Cream & Onion Flavored Potato Chips
Aldi
NOVA 4
Avocado chunks
A NOVA 1
Spaghetti
Reggano
A NOVA 1