Barcode: 0628619800905
Fruit and veggie bites
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
organic
source of fibre
canada organic
high fibres
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 333.3 kcal |
| Fat | 0.8 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 80.0 g |
| of which sugars | 63.3 g |
| Fiber | 6.7 g |
| Proteins | 1.7 g |
| Salt | — |
Ingredients
Organic apple, Sugars (organic apple juice concentrate), Organic carrot, Organic pumpkin, Organic cherry, Organic blueberry, Organic puffed quinoa, Organic rice flour, Pectin, Organic kale, Citric acid, Natural blueberry flavour
Additives
e330
e440
Related Products in Fruit Snack
Twisted Fruit Bites
Pure Organic
D NOVA 4
Fruit & Peanut Butter Poppers
Wyman's
C NOVA 4
Relax Fruot Snack
O'plant
Soft Baked Apple Filled Bars Strawberry
MOTT'S
D NOVA 4
Raspberry dinos
The Foodie Market
C NOVA 4
Banana Chips and Dark Chocolate Chunks
Del Monte
E NOVA 4
fruit splits raspberry & pineapple
bear
C NOVA 1
Fruit & Veggie Bites
Simply Gourmet
D NOVA 4
Fruit Flavored Snacks Strawberry
Lunch Buddies
E NOVA 4
Pear and apple snack
Bellamy's Organic
C NOVA 1
Pure Fruit Paws Strawberry & Apple
Bear
C NOVA 1
Fruit Winders imp
Kellogg's, Kelloggs
D NOVA 4