Barcode: 4056489792277
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 376.0 kcal |
| Fat | 7.5 g |
| of which saturated | 3.6 g |
| Carbohydrates | 71.3 g |
| of which sugars | 35.3 g |
| Fiber | 6.1 g |
| Proteins | 5.4 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
44% Apple Filling (Glucose-Fructose Syrup, Sugar, Humectant: Glycerol; 9% Concentrated Apple Purée, 7% Oatmeal, Dextrose, Gelling Agent: Pectins; Acids: Malic Acid, Citric Acid; Acidity Regulators: Sodium Citrates, Calcium Citrates; Cinnamon, Natural Flavouring), Wheat Flour, 5.5% Oatmeal, Palm Oil, Chicory Fibre, Sugar, Whole Milk Powder, Salt, Raising Agents: Sodium Carbonates, Diphosphates, Ammonium Carbonates.
Additives
e296
e330
e331
e333
e422
e440
e450
e500
e503
Related Products in Snacks
Kit Kat Datk
Nestlé
E
Munchies Chocolate Tube 52g
Nestlé
E NOVA 4
Shortbread
House of Edinburgh
E NOVA 4
Smarties
Nestlé
E NOVA 4
Shortbread House of Edinburgh
Truly Handmade SHORTBREAD FINGERS Traditional Recipes
E NOVA 3
Shortbread with warming stem ginger
Shortbread house of Edinburgh
E
Short Tin - Shortbread With Sicilian Lemon
E NOVA 3
Organic Banana Chips
D NOVA 3
Fruit Pastilles
Rowntrees
E NOVA 4
Quality Street Chocolates & Toffees
Nestlé,Quality Street
E NOVA 4
Bakewell Flapjack
Oh So Scrummy
D NOVA 4
Shortbread with dark chocolaté and orange
Shortbread house of Edinburgh
E NOVA 3