Fruit Bakes Forest Fruit
Labels
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 372.0 kcal |
| Fat | 7.7 g |
| of which saturated | 3.6 g |
| Carbohydrates | 69.4 g |
| of which sugars | 33.5 g |
| Fiber | 6.2 g |
| Proteins | 5.5 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
44% Fruits of the Forest Flavoured Filling (Glucose-Fructose Syrup, Sugar, Humectant: Glycerol; 7.1% Concentrated Fruit Juice [49.3% Redcurrant, 42.3% Strawberry, 4.2% Raspberry, 4.2% Blackberry], 7% Oatmeal, Dextrose, Gelling Agent: Pectins; Acids: Malic Acid, Citric Acid; Acidity Regulators: Sodium Citrates, Calcium Citrates; Natural Flavouring), Wheat Flour, 5.9% Oatmeal, Palm Oil, Vegetable Fibres (Chicory Root), Sugar, Whole Milk Powder, Salt, Raising Agents: Sodium Carbonates, Diphosphates, Ammonium Carbonates.
Additives
Related Products in Snacks
Les Crousticks Tout chocolat
Sémilia
Grande Galette Métis Pur Beurre
Un Monde Métis
Brioche artisanale de Normandie nature
La Fallue
Croustiks
SÉMILIA
Brioche artisanale nature
La Fallue, La Fallue 1897, La Vie Claire, Mamie Normandie
Quatre-quarts cacao
Biscuits Charly
Galettes Bretonnes Pur Beurre
Un Monde Metis
Les Crousticks Sarrasin
SÉMILIA
Assortiment de sablés sucrés
Manufacture Du Touquet
Biscuits feuilletés tomate piment
Biscuits Charly
Rochers noix de coco
Babas au Rhum
Biscuits Charly